czwartek, 1 stycznia 2015

Jak wielkie koncerny farmaceutyczne otwierają się dla akademii w Wielkiej Brytanii / How big pharma opens up to academia in UK

W podsumowaniu roku miesięcznika Chemistry World warta uwagi była wzmianka o kolaboracji z 2014 roku pomiędzy Naukową Radą Medyczną Wielkiej Brytanii* (UK Medical Research Council - MRC) a siedmioma głównymi firmami farmaceutycznymi operującymi w Wielkiej Brytanii: AstraZeneca (AZ), Pfizer, GlaxoSmithKline, Janssen, Lilly, Takeda i UCB [1].

Kolaboracja ta polega na tym, że wymienione firmy udostępnią dane dotyczące związków farmakologicznie aktywnych, które jednak nie przeszły wszystkich wymagań prowadzących do wprowadzenia jako lek na rynek (patrz tutaj na blogu), a dalszy ich rozwój był nieopłacalny. Dotyczy to leków pierwotnie opracowanych przeciwko wybranym nowotworom i cukrzycy, a które obecnie są "porzucone" w archiwach firm. Na chwilę obecną cała kolekcja zgromadziła 68 związków.

Biblioteka ta została udostępniona dla naukowców akademickich, i jest o wielkiej wartości dla wspomnianych, gdyż może prowadzić do dalszych badań i rozwoju w dziedzinie farmakologii. Konkretny związek chemiczny pierwotnie opracowany z myślą o jednej chorobie, teraz może być testowany przeciwko innym schorzeniom, nad którymi  obecnie pracują naukowcy. Jeśli wypadnie pozytywnie w testach przesiewowych (screening), wiedza o nim z poprzednich badań w danej firmie farmaceutycznej może ułatwić dalsze etapy i ostatecznie wprowadzenie takiego leku szybciej na rynek, wszystko z uwzględnieniem doświadczenia tych ostatnich.

Tego typu partnerstwo pomiędzy akademią i przemysłem jest coraz bardziej popularne w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy Zachodniej. Model P3, czyli Partnerstwo Publiczno-Prywatne* (Public Private Partnership), to obecnie popularny środek transferu własności intelektualnej pomiędzy zainteresowanymi na Zachodzie. Przykładem jest IMI, czyli The Innovative Medicines Initiative, w wolnym tłumaczeniu Inicjatywa Leków Innowacyjnych*, które ma za misję zrzeszać ośrodki badawcze w celu przyspieszenia dostępu do leków innowacyjnych dla docelowych pacjentów. Te ośrodki badawcze to uniwersytety, duże firmy farmaceutyczne, małe przedsiębiorstwa R&D, biura patentowe oraz ustawodawcy w dziecinie leków. Jest to inicjatywa z funduszy europejskich sięgających 3.3 biliona euro na lata 2014-2024.

W Polsce są ośrodki naukowo-badawcze chętnie współpracujące z przemysłem, jednak to bardzo indywidualne przypadki działające na różnych zasadach. Na szczęście jest ich coraz więcej z korzyścią dla obu stron.

* Tłumaczenie autorskie.

Literatura:
  1. Business Roundup, Chemistry World, Vol. 12, Iss. 1, January 2015, pp. 21. Link do wersji internetowej znajdziesz tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz